Aby otrzymać dowód osobisty, należy złożyć wniosek i odebrać go w odpowiednim urzędzie właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Na szczęście, aktualnie nie trzeba już chodzić osobiście i sprawdzać, czy dowód jest gotowy do odbioru. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może sobie to sprawdzić bez wychodzenia z domu, na stronie www.

Czy dowód jest gotowy? Sprawdź online

Wyrobienie dowodu osobistego trwa 30 dni, jednak praktyka pokazuje, że najczęściej dowód można odebrać wcześniej. Wnioski są bowiem realizowane na bieżąco, a tempo ich obsługi zależy od tego, jak wiele osób ubiega się w jednym czasie o otrzymanie dowodu.

Jeśli zależy ci na czasie i chcesz otrzymać dokument, jak najszybciej sprawdź, czy dowód jest gotowy na stronie obywatel.gov.pl, która jest własnością Ministerstwa Cyfryzacji. Prosta i bezproblemowa w obsłudze strona www pozwala też sprawdzić, czy Twój paszport jest gotowy. Strona jest bardzo przejrzysta, pozwala szybko i sprawnie wyszukać konkretne informacje. Aby upewnić się co do dowodu, wystarczy wejść w zakładkę „Najpopularniejsze usługi”, wybrać opcję „Sprawdź, czy dowód jest gotowy”, a następnie w okienku wpisać numer wniosku, który otrzymaliśmy na dokumencie potwierdzającym jego złożenie. Dzięki temu od razu dowiemy się, na jakim etapie realizacji jest nasz dowód osobisty.

Gdy sprawdzimy na stronie obywatel.gov.pl, czy dowód jest gotowy, okaże się, że można go odebrać przed upływem 30 dni, można wybrać się po niego do urzędu. Trzeba pamiętać, że zarówno dowód, jak i paszport należy odbierać osobiście. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój paszport jest gotowy, również możesz uzyskać tę informację na stronie obywatel.gov.pl

Czy dowód można wyrobić szybciej?

W nagłych przypadkach, gdy dowód jest nam potrzebny bardzo pilnie, można złożyć wniosek o jego wyrobienie w trybie pilnym. Dokument ten musi być jednak bardzo dobrze umotywowany. Od decyzji urzędników zależy natomiast, czy taki wniosek zostanie przyjęty i faktycznie zrealizowany poza ustawowym terminem.