Zdjęcie biometryczne to fotografia wykonana w taki sposób, że pozwala na szybkie zidentyfikowanie posiadacza danego dokumentu. Tego rodzaju zdjęcia są obecnie coraz częściej wykonywane do dowodów osobistych i paszportów. Profesjonalne wykonanie zdjęcia biometrycznego wymaga doświadczenia i znajomości przepisów. Warto więc zlecić je doświadczonemu fotografowi. Na naszej liście sprawdzonych i renomowanych zakładów fotograficznych w Lublinie znajdziesz sporo punktów, w których bez problemu wykonasz wysokiej jakości zdjęcie biometryczne.

Zdjęcie biometryczne – co to jest?

Zdjęcie biometryczne ułatwia kontrole na lotniskach i granicach, gdyż można dzięki niemu bardzo łatwo zidentyfikować tożsamość właściciela dokumentu po jego stałych i niezmiennych cechach biometrycznych, takich jak kształt twarzy, nosa, rozstaw oczu. Dzięki takiej fotografii można zidentyfikować daną osobę nawet wtedy, gdy będzie ingerować w swój wygląd, zmieni kolor i długość włosów, założy okulary czy zapuści brodę. Zdjęcia biometryczne są zalecane przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (z ang. ICAO), a ich głównym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa osób podróżujących samolotami oraz usprawnienie wszystkich formalności odbywających się przy odprawie.

Zdjęcie biometryczne – wymiary

Format zdjęcia biometrycznego niczym nie różni się od innych zdjęć do dokumentów i wynosi 35 na 45 mm. Zdjęcie powinno być wykonane na jasnym tle, osoba fotografowana powinna siedzieć naprzeciw aparatu, patrzeć prosto w obiektyw, mieć zamknięte usta oraz otwarte oczy. Sylwetka osoby na zdjęciu musi zajmować 70-80 procent powierzchni fotografii. Według przepisów zabronione jest zakładanie do zdjęcia ciemnych okularów czy jakiegokolwiek nakrycia głowy.

Wzór zdjęcia biometrycznego

Jeśli podczas wyrabiania dokumentów dowiesz się, że musisz wykonać zdjęcie biometryczne, wzór tego rodzaju fotografii bez problemu znajdziesz w Internecie. Jednak jeśli korzystasz z usług doświadczonego zakładu fotograficznego, wystarczy powiedzieć fotografowi, że potrzebujesz zdjęcia biometrycznego. Z pewnością będzie wiedział, o co chodzi.

Robiąc zdjęcie biometryczne, należy przestrzegać przepisów, które zabraniają takich elementów na zdjęciu, jak ciemne okulary czy nakrycie głowy. Wyjątek stanowi udokumentowana wada wzroku lub przynależność do określonej społeczności religijnej. Wszelkie wątpliwości co do wzoru zdjęcia biometrycznego zostaną rozwiane po wyszukaniu tego typu fotografii w Internecie.