Życiorys zawodowy, czyli CV, jest najważniejszym dokumentem, który musimy stworzyć, zanim zaczniemy szukać zatrudnienia. Musi być przygotowany starannie i profesjonalnie, aby przyciągnąć uwagę przyszłego pracodawcy. Równie ważne, jak treść dokumentu, jest odpowiednie zdjęcie do CV, które może zwiększyć nasze szanse w zdobyciu wymarzonej pracy.

Jeśli chcesz mieć dobrej jakości zdjęcie na CV, warto wykonać je u doświadczonego fotografa. Na naszej liście doświadczonych fotografów w Lublinie znajdziesz sporo zakładów fotograficznych, które zrealizują usługę zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Czy do CV musi być zdjęcie?

Choć nie istnieją żadne sztywne wymagania odnośnie pisania życiorysu zawodowego, sporo jest zasad, których warto przestrzegać. Jeśli zastanawiamy się, czy do CV musi być zdjęcie, warto wiedzieć, że życiorysy z fotografią są o wiele lepiej postrzegane przez pracodawców i osoby zajmujące się rekrutacją. Jeśli wykonamy zdjęcie do CV u fotografa, możemy mieć pewność, że dokument będzie prezentował się profesjonalnie i zachęci do bliższego zapoznania się z nim. Nie istnieją też żadne wymogi odnośnie tego, czy zdjęcie do CV może być czarno-białe, czy jednak lepiej postawić na kolorowe. Jest to kwestia indywidualnych upodobań, jaką kolorystykę fotografii wybierzemy.

Wymiary zdjęcia do CV

Podobnie jak nie istnieją żadne sztywne zasady na temat pisania życiorysu zawodowego, rozmiar zdjęcia do CV również nie jest ściśle określony. Warto w dokumencie umieścić zdjęcie w takiej wielkości, aby przyciągało uwagę, a jednocześnie nie przytłaczało całego dokumentu.

Jak dodać zdjęcie do CV?

Podczas przygotowywania dokumentów aplikacyjnych warto umieścić zdjęcie do CV na górze w prawym lub lewym górnym roku, tuż obok naszych danych osobowych. Dzięki temu nasza twarz od razu będzie kojarzyła się z nazwiskiem. Wstawianie zdjęcia nie powinno nikomu sprawić problemu. Wystarczy najechać kursorem na tę część dokumentu, gdzie chcemy umieścić zdjęcie, kliknąć prawy przycisk myszy, wybrać „Wstaw”, a następnie „Obraz”. Wyświetli nam się okienko, w którym możemy wybrać dowolne zdjęcie z komputera. PO wstawieniu zdjęcia możemy je dowolnie edytować, przemieszczać czy modyfikować jego rozmiar. Jeśli nie mamy żadnego zdjęcia w komputerze, warto zeskanować zdjęcie do CV. Najlepiej te, które robiliśmy u profesjonalnego fotografa.

Robimy zdjęcie do CV – jak się ubrać?

Wykonanie zdjęcia do CV nie jest związane z wymogami, jakie dotyczą zdjęć do dokumentów. Sesja do CV może więc odbywać się w studiu, ale niekoniecznie. Warto jednak postawić na elegancki, profesjonalny wizerunek. Ważny jest odpowiednio dobrany ubiór, fryzura, a w przypadku pań delikatny makijaż czy biżuteria. Dobrej jakości zdjęcie do CV powinno świetnie się prezentować, być jasne i ostre, dzięki czemu będzie wartością dodaną do treści, jakie umieścimy w dokumentach aplikacyjnych.

Jakich zdjęć nie dodawać do CV?

Jeśli tworzymy życiorys zawodowy i nie mamy pod ręką żadnego profesjonalnego zdjęcia, nie należy wybierać zdjęć z wakacji, imprez czy takich, gdzie jesteśmy w towarzystwie innych osób. Takie zdjęcia są źle widziane, nieprofesjonalne i zdecydowanie nie zwiększą naszych szans na zatrudnienie.