Każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który ukończył 18 lat, musi legitymować się dowodem osobistym. Ustawa o dowodach osobistych nie robi w tej kwestii żadnych wyjątków.

Aby wyrobić dowód osobisty, trzeba w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania złożyć wypełniony i podpisany wniosek oraz zdjęcie do dowodu, które powinno być wykonane zgodnie z obowiązującymi wymogami. Jeśli zależy ci na profesjonalnie wykonanym zdjęciu, wybierz z naszej listy zakład fotograficzny w Lublinie, dzięki czemu zrobisz zdjęcia dowodowe szybko, sprawne i w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Przy okazji możesz liczyć na zniżkę, jeśli zamówisz usługę online.

Jakie zdjęcia do dowodu osobistego?

Zdjęcia do dowodu w 2021 roku nie różnią się niczym od tych, które obowiązywały w ubiegłych latach. Zasady wykonywania zdjęć są niezmienne. Pamiętaj jednak, by do wniosku dołączyć zdjęcie nowe, czyli wykonane nie wcześniej niż w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów.

Przy wykonywaniu zdjęć do dowodu obowiązują ścisłe zasady. Wystarczy jednak, że powiesz fotografowi, jakie zdjęcie potrzebujesz, a wykona je zgodne ze standardami. Fotografa powinna być wykonana w dobrej ostrości i oświetleniu oraz wydrukowana na dobrym papierze fotograficznym. Sylwetka osoby na zdjęciu powinna znajdować się na jasnym tle i zajmować 70-80 procent powierzchni zdjęcia. Osoba fotografowana powinna siedzieć na wprost aparatu i mieć wzrok skierowany w obiekty. Należy mieć otwarte oczy, zamknięte usta oraz jak najbardziej naturalny wyraz twarzy.

Jakie wymiary zdjęcia do dowodu?

Rozmiar zdjęcia do dowodu jest niezmienny i ma standardowy format 35 na 45 mm. Takie wymiary obowiązują osoby, które składają wniosek o dowód osobiście w urzędzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Obecnie możliwe jest jednak złożenie wniosku o dowód także w formie elektronicznej, co oznacza, że także zdjęcie powinno być w wersji multimedialnej. Dla wniosków składanych przez Internet obowiązują wymiary zdjęcia podawane w pikselach. Jedyny dopuszczalny format to 492 x 633 piksele. Trzeba też dopilnować, by zdjęcie nie było cięższe niż 2,5 MB, gdyż wtedy nie da się go dołączyć do formularza zgłoszeniowego i wniosek zostanie odrzucony.  

Przygotowania do zdjęcia do dowodu

Jeśli nie wiesz, jak się ubrać do zdjęcia do dowodu, warto wybrać się do urzędu i po prostu zapytać osób, które zajmują się przyjmowaniem wniosków. Nie ma żadnych sztywnych zasad dotyczących ubioru. Warto po prostu ubrać się elegancko – w przypadku panów może to być koszula i marynarka, a u pań elegancka bluzka i żakiet. Pamiętajmy, że zdjęcia robione są na jasnym tle, warto więc unikać kolorów, które spowodują, że na fotografii będziemy zlewać się z tłem. Oprócz przemyślanego ubioru należy dopilnować odpowiedniego uczesania czy dodatków. Żaden fragment biżuterii czy ubrania nie powinien jednak na zdjęciu zasłaniać owalu twarzy.

Standardy dotyczące wykonywania zdjęć do dowodów osobistych jasno określają, że nie można pozować do fotografii w ciemnych okularach oraz w nakryciu głowy. Od tych zasad są jednak wyjątki. Osoby, których wyznanie wymaga noszenia obowiązkowego nakrycia głowy, mogą pozować w nim do zdjęcia. Natomiast osoby, które mają stwierdzoną określoną wadę wzroku, mogą mieć na sobie ciemne okulary. Jednak w obu tych przypadkach trzeba mieć właściwe dokumenty – urzędnik nie przyjmie zdjęcia jedynie po zapewnieniach ustnych.

Dowody osobiste dla dzieci

Choć dowód osobisty obowiązuje osoby pełnoletnie, wiele jest sytuacji, gdy także dzieciom wyrabia się ten dokument. Jednak im mniejsze dziecko, tym trudnej jest wykonać mu zdjęcie zgodne z wymogami. Dlatego też przepisy są w tej kwestii łagodniejsze. Dziecko na zdjęciu do dowodu może mieć otwartą buzię, przymknięte oczy czy nienaturalny wyraz twarzy. Najważniejsze, by nie miało niczym przysłoniętej twarzy.

Kiedy będzie można odebrać dowód osobisty?

Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego jest określony ustawowo i wynosi 30 dni. Jednak zwykle dokument jest gotowy wcześniej. Jeśli zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu dokumentu, warto sprawdzać na stronie obywatel.gov.pl, czy dowód jest już gotowy do odbioru. Gdy pojawi się informacja, że dokument jest już zrealizowany, można od razy pójść po odbiór do urzędu.

Niezależnie od faktu, czy wniosek o wydanie dowodu osobistego złożono osobiście w urzędzie, czy przez Internet, w obu przypadkach czas oczekiwania na gotowy dokument jest taki sam i wynosi do 30 dni. Jeśli zachodzi potrzeba o pilne wydanie dokumentu, należy wypełnić stosowny dokument, który uzyskasz w urzędzie. Gotowość dowodu do odbioru można sprawdzić, wchodząc na stronę obywatel.gov.pl.