Zdjęcia do legitymacji kiedyś były robione dosyć przypadkowo, nie przykładano zbyt wielkiej wagi do jakości zdjęcia, a czasem nawet nie zwracano uwag na format. Obecnie te kwestie mocno się zmieniły i każda legitymacja prezentuje się według określonego szablonu, musi mieć też odpowiednio dopasowane wymiary zdjęcia do legitymacji.

Każda legitymacja, bez względu na jej przeznaczenie, służy użytkownikowi przez dłuższy czas. Jeśli chcesz wykonać zdjęcie legitymacyjne spełniające wszystkie standardy, a jednocześnie w dobrej jakości, zainwestuj w profesjonalne usługi fotograficzne. W naszym serwisie znajdziesz szeroki wybór zakładów fotograficznych w Lublinie, wśród których z pewnością znajdziesz punkt spełniający wszystkie oczekiwania.

Zdjęcia do legitymacji – wymiary bywają różne

Legitymacje różnią się wyglądem, formatem oraz przeznaczeniem. Zawsze jednak są elementem naszej identyfikacji, a jednocześnie pozwalają na uzyskanie zniżek chociażby w środkach transportu. Zanim wykonasz zdjęcie do legitymacji szkolnej czy innej, zawsze sprawdź aktualne wymogi danej instytucji.

– Zdjęcie do legitymacji szkolnej

W każdej szkole, bez względu na stopień kształcenia, obowiązuje taki sam format 3,5 na 4,5 cm. Wystarczy więc poprosić fotografa o dobre zdjęcie do legitymacji uczniowskiej. Jeśli nie wiemy dokładnie, jakie zdjęcie do legitymacji szkolnej obowiązuje w placówce dziecka, warto zasięgnąć informacji w sekretariacie. W niektórych placówkach dzieci na zdjęciach legitymacyjnych muszą mieć bowiem mundurki lub inny ubiór mający szkolne emblematy.

– Zdjęcie do legitymacji studenckiej

Fotografie najczęściej przesyłamy na etapie rekrutacji online, muszą więc być one w formie elektronicznej. Na większości uczelni obowiązuje standardowy format zdjęcia 232 na 291 pikseli, co jest równe fizycznym wymiarom 2 na 2,5 cm. Warto jednak się upewnić, czy nasza uczelnia nie ma przypadkiem innych wymogów.

– Zdjęcie do legitymacji policyjnej

Wymogi odnośnie strojów czy innych elementów widocznych na zdjęciach mogą się różnić w zależności od konkretnej jednostki policji. Przed wykonaniem zdjęcia warto poznać szczegóły u przełożonych. Standardowe wymiary zdjęcia do legitymacji policyjnej to 3,5 na 4,5 cm.

– Zdjęcie do legitymacji wojskowej

W Wojsku Polskim obowiązują zupełnie nietypowe formaty zdjęć legitymacyjnych. Fotografia mus mieć wymiary 6 na 9 cm. Jest sporo większa od wszystkich innych zdjęć legitymacyjnych.

– Zdjęcie do legitymacji nauczycielskiej

Format fotografii jest narzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i powinien mieć wymiary 2 na 3,5 cm.

– Zdjęcie do legitymacji osoby niepełnosprawnej

Szczegóły można sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy  Polityki Społecznej. Jeśli nie wiemy, jakie zdjęcie do legitymacji osoby niepełnosprawnej będzie odpowiednie, warto postawić na standardowy format takiej fotografii, czyli 2,5 na 3 cm.