Każda osoba, która chce podróżować po krajach poza Unią Europejską, musi mieć przy sobie ważny paszport. Co więcej, trzeba pamiętać, że obowiązek posiadania tego dokumentu dotyczy zarówno osób pełnoletnich, jak i małoletnich. Podróżować z paszportem musimy bez względu na cel czy czas trwania podróży.  

Ważnym elementem dokumentu są zdjęcia paszportowe, które należy dołączać podczas składania wniosku. Aby mieć pewność, że fotografia będzie spełniała wszystkie wymagania, warto zlecić wykonanie zdjęcia do paszportu profesjonalistom. W naszym serwisie znajdziesz sprawdzone i renomowane zakłady fotograficzne na terenie miasta Lublin, w których wykonasz dobrej jakości fotografie do dokumentów.

Jakie muszą być zdjęcia do paszportu w 2021 roku

Wymogi dotyczące zdjęć paszportowych są od wielu lat niezmienne. Co więcej, są takie same, jak w przypadku zdjęć do dowodu osobistego. Można więc bez problemu za jednym zamachem zrobić fotografię, która będzie spełniała wymagania obu dokumentów.

Zdjęcie paszportowe powinny być wydrukowane na dobrym papierze fotograficznym, mieć odpowiednią ostrość oraz jasność. Osoba znajdująca się na zdjęciu musi siedzieć frontem do aparatu ze wzrokiem skierowanym prosto na obiektyw. Należy przybrać naturalny wyraz twarzy, mieć zamknięte usta i otwarte oczy. Sylwetka osoby fotografowanej musi zajmować 70-80 procent całej powierzchni zdjęcia.

Jeśli chodzi o ubiór, wymogi dotyczące zdjęć paszportowych nic o nim nie mówią. Na oficjalnych zdjęciach do dokumentów warto jednak mieć elegancki, stonowany ubiór. Najlepiej, aby był w ciemnej kolorystyce, która będzie dobrze kontrastowała z jasnym tłem zdjęcia. Kiepsko bowiem wygląda fotografia, na której osoba fotografowana zlewa się z tłem. Pamiętajmy również, by zdjęcie do paszportu było jak najbardziej aktualne. Najlepiej wykonać fotografię tuż przed złożeniem wniosku. Jeśli mamy starsze zdjęcie, nie powinno być ono zrobione wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów. Zdjęcie może zostać odrzucone, szczególnie wtedy, gdy nasz wygląd mocno się zmienił od czasu zrobienia fotografii.

Na zdjęciu do paszportu nie można mieć ciemnych okularów ani nakrycia głowy, które mogą utrudniać identyfikację posiadacza dokumentu. Są jednak w tej kwestii wyjątki. Osoby z wrodzoną lub nabytą wadą wzroku mogą pozować w ciemnych okularach. Natomiast nakrycie głowy mogą mieć osoby, których wyznanie religijne wymaga ich noszenia na co dzień. Oczywiście, jedna i druga kwestia muszą być udokumentowane  przedstawione urzędnikowi na piśmie.

Zdjęcia do paszportu – ile sztuk jest potrzebnych do wniosku?

Jeśli nie mamy pewności, ile zdjęć do paszportu wykonać, warto wywołać nieco więcej fotografii, zwłaszcza że zdjęcia w tym formacie przydadzą się do dowodu i różnych legitymacji. Przy składaniu wniosku o paszport wystarczy natomiast tylko jedna fotografia.

Zdjęcia do paszportu niemowlaka i starszego dziecka

Paszport muszą mieć wszystkie osoby poruszające się poza Unią Europejską, a więc także dzieci w różnym wieku. Im również trzeba wykonać zdjęcie paszportowe. Jednak zasady w przypadku dzieci są nieco mniej restrykcyjne. Dziecko na zdjęciu może mieć przymknięte oczy lub otwarte usta. Trzeba jedynie zadbać, by cała twarz dziecka była widoczna i by nie zasłaniało jej ubranie.